CITAT (pejori @ 11-04-2005, 12:46)
söker man efter en icke renrasig katt utan stamtavla där blir man verbalt halshuggen!!!!
ska man sedan ha den ute så är det bålbränning som gäller....

Nja, du glömmer att folk där med nöje rekommenderar att ta en kisse från djurens vänner, kks mm...det är bara det att många opponerar sig friskt mot AVEL på huskatter, vilket inte har något att göra med att någon katt är mer värd än någon annan. Det har med sjukdomsbilden och sådant att göra. *häckar där vääääldigt mycket* Jag brukar för övrigt inte blanda mig i de där diskussionerna, det är samma sak varenda gång. Två sidor som stångar sig blodiga mot väggen ungefär.
Samma sak med utekatt, visst finns det de på forumet som blir halvt hysteriska om någon nämner något, men det har för sjutton att göra med hur man bor och en himla massa andra faktorer.
Vill bara säga det för att folk inte ska avskräckas från det forumet, för precis som Fenja sade; det finns mycket kunskap där.
Sia; hoppas du hittar din drömkatt och skaffa gärna en kompis till den också! Två katter är i de flesta fall (dock inte alla) lyckligare.