Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Citrusträd, Jag vill klona och rotsätta. Hur?
          Phreakish
          Inlägg 13-04-2005, 04:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          13-04-2005
          Medlem nr: 5 403



          Jag har ett citrus träd som jag vill föröka genom kloning. Jag undrar vilket medium som är bäst för detta. Jord, vatten, cocos, growcubes eller liknande. Hoppas någon kan ge tips om snabbast och säkrast sätt att ta kloner och rotsätta dessa.

          Tack på Förhand
          Phreakish
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Phreakish
          Inlägg 14-04-2005, 09:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          13-04-2005
          Medlem nr: 5 403



          Jo det är sticklingar jag pratar om. Kloner är enbart ett annat namn eftersom generna kommer förbli de samma som med moderplantan.
          Jag undrar också vilket som är föredraget. Att ta härdade kloner som barkat sig eller är det lättare att ta nyare skott som ännu inte barkat sig för att rotsättas?


          OFFTOPIC// Angående det här med att Philips Super 80 MASTER TL-D 840 - Bästa lysröret för växter - uträknat och med egna erfarenheter. Jag tycker det ser ut som de högsta topparna i ditt schema där ser lite dubiösa ut och stora mängder av ljus är ju helt i fel spectrum. Jag skulle rekommendera att köra en kombination av HPS, MH och lysrör. Då kan du med säkerhet få ett perfekt spectrum som täcker upp både i rött och blått spectrum.

          Alternativt att köra 200W Enviro ljus som finns i blått alternativt rött spektra och som utsöndrar minimal värme samt inte behöver ballast.

          Tack på förhand
          Phreakish
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 20:45
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon