Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Björk med spik ;o(, Dör träd av det ??
          Exotic
          Inlägg 28-03-2003, 13:14
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 891
          Medlem sedan:
          12-01-2003
          Medlem nr: 565



          Hej På Er ,

          Var just ute och hängde lite tvätt,såg då i min björk att det satt 1 ganska stor spik i det.Blev *Grrrrrr* ;o(((((
          Dör träd av detta till slut??
          För att det är mycket dåligt så vi måste ta ner det i sommar ,så jag undrar om det har varit spiken tro ????

          MVH Exotic


          --------------------
          If you dont like seeing pictures of violence towards animals being posted, you need to help stop the violence,not the pictures
          / Johonny Depp
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Exotic
          Inlägg 29-03-2003, 16:00
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 891
          Medlem sedan:
          12-01-2003
          Medlem nr: 565



          CITAT (Cilla @ 29-03-2003, 07:54)
          Spik, gungskruvar, hängmattor och barnens lekkojor utgör ofta ingen större fara för träden. Värre är det med tvättlinorna som lindas runt stammar och grenar, de stryper näringstillförseln och skapar rötingångar när trädet växer och "sväljer" linan.

          Jag har kommit till flera trädägare i år som haft lite dåligt samvete för att de skruvat i gungskruvar till barnen mm - men träden klarar det bra och dessutom klarar de sig ännu bättre om vi använder dem till sådant vi tycker om... Njuter man med sina träd blir man helt enkelt en större trädvän.

          I första hand är det felaktiga och allt för grova beskärningar på vuxna träd som skadar dem, samt utebliven beskärning av unga päron- och äppleträd.

          Hej Cilla,

          Det är nog så att min granna frågade för x årsedan om dem fick ta av övre delen på björken...och jag sa Ja wink.gif
          Så där är nog boven i dramat dåååååååå ;o(

          MVH Exotic


          --------------------
          If you dont like seeing pictures of violence towards animals being posted, you need to help stop the violence,not the pictures
          / Johonny Depp
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2025, 01:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon