CITAT
Stopp där -vadå jordbruksgymnasium .. ??? de läser alla teoretiska ämnen + linjevalet -så det så !I sverige är alla gy linjer högskoleförberedande även om det finns linjer som bara ger inträde till vissa högskoleutbildningar ,och inte är lika breda -Det går inte att jämföra med yrkesskolor av gammaldags stuk eller de system ni har i Finland
Om det sen ä'r bra elle dåligt är en annan sak -men Svenska historia matte engelska, sammhällskunskap osv är obligatoriska ämnen på ALLA sv gy linjer
Däremot är det ett faktum att många av den anledningen INTE klarar Gy här med godkända betyg. Några neddragningar av "nivå" förekommer inte .
Dessutom har vi nationella prov i alla årskurser i alla allmänna ämnen ...
Därmed anser jag att dagens gy är nog så teoretiskt krävande som tidigare studentexamen ..
Okej, haha. Men om de flesta högstadieelever går till gymnasium och gymnasium i Sverige håller samma nivå som i Finland, då borde väldigt många bli underkända eller få väldigt dåliga betyg i studentexamen. Ännu fler måste hoppa av utbildningen.
I och för sig är det inte så svårt att klara studentexamen i Finland heller. Att få godkänt är inte så svårt, men att få bra vitsord är svårare. Så inte skulle bara hälften klara sig, men garanterat långt långt mycket fler än nu. Om 20% eller så inte skulle klara sig skulle det i längen leda till krav att dra ner nivån på studentexamen.
Föreställer mig för tillfället hur det skulle vara om alla de som gick i högstadiet skulle ha fortsatt till gymnasiet... kurserna skulle ha gått väldigt långsamt framåt och många skulle fastna med underkända kurser redan de första månaderna. Samtidigt kan man fråga sig om det faktiskt är nödvändigt att folk som skall bli frisör, svetsare eller liknande behöver kunna räkna trigonometri&integralkalkyl eller förstå sig på genetik. Visst är det bra med allmänbildning, men förstår inte hur man skulle kunna få dem motiverade till det, än mindre hur de skulle kunna förstå det samt satsa de timmar det krävs i hemarbete för att hänga med. Hellre tycker jag då att de ska få specialisera sig på det de är intresserade av.
I och för sig finns det här så kallad "kort matte" vilket mer än hälften skriver.
Finland - Planterar i motsvarande Sveriges zon 5 (bor i motsv. zon 3)