Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Mördarsniglar, Finns det i Västerås?
          Kajsa
          Inlägg 14-11-2002, 18:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Bästa vänner!
          Alla skriverier om mördarsniglar skrämmer vettet ur en, allt jobb jag lagt ner i 20 år på min älskade trädgård skulle spoileras, finns sniglarna i vårt område runt mälaren?
          Skriv och berätta om ni bor i detta område!
          Känner ingen som fått in dom i sin trädgård rolleyes.gif
          Vi har ändå många kalla nätter, i veckan -14
          är det västkusten som har svåraste problemen? Har läst att dom finns långt upp i landet, men dör inte sniglarna av sträng kyla?
          Tacksam för lite svar!
          Kajsa wub.gif


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 15-11-2002, 17:41
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Jag har alla möjliga sniglar i trädgården och här på ön. När det regnar kryper de ut och blir synliga. Får mig att tänka på Povel Ramels barnvisa "Du tror inte på det här eller hur, men visan handlar om okända djur. Många är långa, svåra att fånga, många syns inte men finns ändå...." osv.

          För här finns sniglar av alla färger, storlekar och sorter. Snäckor med gula ränder, svarta med prickar, och så alla skogssorter i olika åldrar. Långsamt glidande med sina känsliga spröt. Ser lite kul ut tycker jag!

          Konstigt nog, trots att det finns Spansk skogssnigel med mördarinstinkt här också, så äter de inte upp särskilt mycket. Ett blad här och var bara. Ibland en hel stockros eller solros - men aldrig alla.

          Kanske för att det också finns gott om grodor och paddor. De lär äta 50 snigelägg och unga sniglar av alla sorter varje dag.
          Eller kanske för att jag har rätt mycket blomster och grönsaker som kommer lite olika årstider? Om den ena äts upp kommer den andra, och kanske jag inte alltid märker att sniglarna ätit något.

          Cilla


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2025, 01:22
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon