@ GoSatta: vilken tur att du håller lite ordning på denna diskussion! Annars hade det kunnat spåra ut helt och hållet i en enorm fördomsorgie! Det är sant att koranen är tungläst och att arabiskan är svåröversatt. Den bok du tänker på är nog Knut Muhammad Bernströms koranöversättning, som heter "Koranens Budskap". Han har en rejäl notapparat med ordentliga förklaringar (tagna i huvudsak från Muhammad Asads koranöversättning). K.M. Bernström var tidigare diplomat någonstans i Mellanöstern (kommer inte ihåg i vilket land), men konverterade till islam tidigt och tycks vara mycket kunnig. Han är numera pensionerad.
@ groowymama: att bära slöja hänger nog oftast inte ihop med påbudet att duscha efter samlag! Det är sant att både muslimska män och muslimska kvinnor måste duscha innan de förättar bön efter de haft sex. Det räcker alltså inte med den vanliga rituella tvagningen (wudu), utan ett bad behövs (ghusl). Då sex inte är något skamligt eller förbjudet för gifta par inom islam är detta inget konstigt. Det finns många koranverser som påbjuder sex för gifta par.
@ Reserv: när du skriver att muslimska kvinnor inte får beträda "kyrkans" golv, menar du då moskéns? För visst får de det! I många moskéer har kvinnorna en speciell plats längst bak, medan de i andra har en avdelning till vänster. Men eftersom det finns en profetisk tradition som säger att den bästa platsen för kvinnor är längst bak i en moské, söker de flesta kvinnor sig så långt bak de kan. En annan sak är att segregering alltid innefattar två parter- kvinnor skiljs från män, men man glömmer ofta att män också skiljs från kvinnor. I moskéerna är det en rituell segregation för att underlätta utförandet av bönen.
@ Reserv: hjärntvätteri....?
@ Pirum: ska man inte få åka tillbaka till sitt ursprungsland..,.???
@ Shiva: dina inlägg orkar jag inte ens kommentera (just nu i varje fall- jag måste åtminstone äta frukost först...). Men att de är väldigt otrevliga står ju utom alla rimliga tvivel.
--------------------
Zon 1, Skånes västkust
Besök gärna Buxus.se
|