Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hjälp med häckval önskas!
          Digger
          Inlägg 29-04-2003, 20:02
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 368
          Medlem sedan:
          30-03-2003
          Medlem nr: 1 011



          Hej alla! Jag har en tomt i zon 3 med en ganska brant slänt på ena kortsidan som lutar åt söder in mot tomten. Ovanför slänten så går en väg så jag tänkte plantera en häck där i lutningen. Nu har man nyligen grävt och donat med vägen så man har hällt på nån sorts lerblandad jord på slänten. Det kan bli ganska torrt på sommaren.

          Vad ska man välja? Har varit inne på amerikansk hagtorn eller finns någon annan rekommendation? Tanken är att den ska bli uppåt 2 meter för att skydda mot insyn och jag kan vänta några år på att den ska växa upp, det är ingen panik. Misstänker att det börjar bli tid att plantera nu i början av maj?

          Har frågat här förut om hagtornet men jag har svårt att bestämma mig... smile.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Digger
          Inlägg 01-05-2003, 19:51
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 368
          Medlem sedan:
          30-03-2003
          Medlem nr: 1 011



          Hm, nu har ni fått mig att tveka! Nu är jag inne på häggmispeln som faktiskt verkar bli en ganska tjock buske. Jag håller med om att det är den där lummiga effekten som man nog vill ha och en formklippt häck är kanske alldeles för tråkig och jobbig att underhålla. Dessutom är det nog bökigt att stå där i den branta slänten och försöka klippa. Undrar om häggmispeln klarar lite torka? Slänten ligger både i skugga och i sol. Det finns ett litet stenigare parti längs slänten och kanske kan man kombinera med något annat där, t ex ölandstok?

          Jag måste kolla upp hur djupt jag kan gräva i backen så man kan få ner plantorna. Hur djupt måste man kunna komma? Funkar det inte om det är för grunt innan man stöter på stenar?
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-07-2025, 15:49
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon