Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bara nerver kvar på växterna!, Mina fina klängrosor äts upp...
          BarbroE
          Inlägg 22-08-2005, 21:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          29-06-2004
          Medlem nr: 3 961



          wink.gif Hej!

          Jag är förtvivlad. Mina fina klängrosor (Flammentanz) är nästan uppätna. Bladen består bara av nerver. Likadant är det med mina gladiolus, solrosor och en del andra blommor. En slingerkrasse har inte ett enda blad eller blomma kvar, bara nerver.

          Vad har mina växter drabbats av? Jag har inte sett några mördarsniglar, men däremot har jag mycket vinbergssnäckor i år. Kan det vara de?

          Tacksam om någon kan hjälpa mig med goda råd.

          /Barbro
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          kristerh
          Inlägg 24-08-2005, 08:58
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 646
          Medlem sedan:
          01-04-2004
          Medlem nr: 3 128



          CITAT (Pricken @ 23-08-2005, 21:12)
          Vissa specialiserar sig på clematis och lägger ägg, blir som små knölar på stammen som sedan kläcks året därpå och så är dom igång. Enda chansen är att kapa hela klematisen under "äggnivå" och sedan hoppas på bättre tur nästa år.

          De som äter av klematisen är klematisstekelns larver och de verkar bara angripa de småbladiga (alpina) sorterna, har hört av någon här på odla att klematisstekelns larver när de ätit färdigt ramlar ner under busken och kryper ner under jorden där de ligger till nästa år når de är redo att bli färdiga steklar som angriper nya klematisar, ett sätt är att lägga en pressenning under klemataisen och på så sätt samla in o ta livet av dem wink.gif
          jag brukar spruta mina klematisar när de är angripna, och det går även att ta livet av dem om man kommer åt genom att klämma sönder "vårtorna" på stammen, det är där de utvecklas till larver. (samma år som vårtorna uppstår)
          krister


          --------------------
          kristerh zon 2-3
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-12-2025, 19:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon