CITAT (Fnigy @ 06-09-2005, 13:04)
Hej, jag har precis fått en ökenros och undrar nu om någon vet hur den ska skötas. Min svärmor som jag fick den av sa att den vill ha ljust, någon som vet om den klarar söderläge? Tar tacksamt emot tips om vattning, jord mm.
Om Ökenros = Adenium obesum d v s en knölsuckulent som blommar rosa så skall den skötas som en vanlig krukväxt d v s svalare på vintern med minskad vattning och ingen gödning och så en hel del vatten och gödning på våren och sommaren. Jag ahr mina planterade i en mkt grusig jordblandning då handelsträdgårdarnas jordblandning till suckulenter är urusel!
Söderläge men den gillar inte värme om fötterna så gärna en ytetrkruka. Den MÅSTE stå ljust annars kommer grenarna att så småningom bli instabila och rangliga.
Jag har fem styckna varav en på över metern(exklusive kruka) som jag ahr haft i snart femton år :-)