Går på en trädgårdskurs nu och trädgårdsmästaren som leder den sa att alla päronträd får päronrost. Går inte att göra något åt rosten, finns inget botemedel, det enda man kan göra är att plocka av drabbade löv men rosten skadar tydligen varken trädet eller frukten. Så sa han i alla fall.
Fick frukt på vårt träd för första gången i år, vet inte vilka sorter det är, det är ympat, två sorter fick vi i år men jag tyckte inte de smakade speciellt mycket nån av dem.
--------------------
Hälsningar, fru Berglund"Just remember in the winter, far beneath the bitter snows lies the seed that with the sun's love, in the spring becomes the rose!"Min trädgårdshemsida (hemsidan är nere för tilllfället men kommer snart tillbaka med ny och förbättrad design!)
|