Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Måste man lägga något mellan dom upphöjda bäddarna, Funkar det att lämna med gräs/ängsmark?
          Don Thomaso
          Inlägg 06-11-2005, 21:23
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 19
          Medlem sedan:
          03-11-2005
          Medlem nr: 6 752



          Hejsan,

          Ska anlägga en helt ny köksträdgård till våren och har insett att det är upphöjda bäddar och pallkragar som gäller. Det jag märkt när jag läst lite här är att alla lägger nånting mellan, typ plattor, täckbark, stenar, grus etc. Funkar det inte att lämna utrymmet mellan som det är (i mitt fall ängsmark med ganska högt gräs som jag i sånt fall klipper ned)?

          Får man ogräs då?
          Blir det lerigt om man går för mycket på det?
          Blir det då svårt att köra skottkärra?

          Om man nu måste ha något emellan, har ni några tips på vad som är billigt och ser naturligt ut (vill absolut inte ha några fyrkantiga stenplattor eller så)?

          Hehe...ivrig att planera...och kommer ha mer tid än pengar när det är dags biggrin.gif

          /Helena
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ingrid på Västku...
          Inlägg 08-11-2005, 07:25
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5 498
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 20



          Solrosorna had ejag nog odlat på en list tror jag - det är rätt i backen och så lite upphöjt bara utan ram kanske. Tänk på att det tar ett tag innan solrosorna är så stora att de ger skydd.


          Nej jag tänkte om Du gör ett pallkragsland - nu vet jag int ehur stort elelr hur mycket Du har tänkt Dig så kan Du ju ha en rad med pallkragar med bara blommor i :-)

          En dyrare variant om än så snabbt är att bygga små raka land som ramar in m h a torvblock. Nu är ju itne dessa gratis men en kort rad kanske man kan ta till ;-) på värsta stället där Du kan ha blommor eller solrosor eller......

          Annan bra solrossläkting är ju jordärtsskockan -som vindskydd. Bor Du i en bra zon hade jag funderat på staketvindruva - smacka upp lite trådar (armeringsmatta?) och gör vindskydd m g a den - kanske inramning med+ De skall ju int ebeskärar å skötas som klassisksa vindruvor utan kan hållas mera hejvilt :-) bara det är SOL!

          Det behöver itne bli dyrt något av detta men det kommer å bli JOBB! Minns själv hur utmattade vi var efter första köksträdgården och vår nya köksträdgård(se i mitt album) ja då var mattheten långvarig ;-) men glädjen är ju enorm och jag fick en länge efetrlängtad dröm i uppfyllelse nämligen sparrisbädden!

          Hälsar Ingrid
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 20:25
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon