Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Någon som vet något om rosen Nevada
          Lena N
          Inlägg 24-11-2002, 23:01
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 807
          Medlem sedan:
          15-11-2002
          Medlem nr: 361



          Jag tänker mig att plantera några buskar Nevada för att dölja kompost, skottkärra mm. På andra sidan går en gång så det får inte vara någon ros med alltför mycket taggar. rolleyes.gif

          I Flora Linneas Rosbok står att den blir 3 x 2,5 m. I Cedergrens katalog står att den blir 1,5 - 2 m. Vilket kommer sanningen närmast? huh.gif

          Har någon erfarenhet av denna ros? Alla synpunkter tas tacksamt emot.
          wub.gif


          --------------------
          Lena
          Norra Skåne, zon 2-3

          "Jordens frukter tillhör alla, men jorden tillhör ingen" Rousseau.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 25-11-2002, 00:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Jag har en jättebuske vanlig vit Nevada här i zon 2 den är ca 5år och ca. 2m hög och ganska bred. Nevada är en ros man bör klippa mycket lite i den har kraftiga grenar som är vackert bågformade, grenarna är inte speciellt taggiga och de taggar som finns är ganska stora så man brukar inte riva sig speciellt mycket på dem. Klippningen kan begränsas till att ta bort sjuka och fula grenar, ev. kanske man får ta bort några gamla grenar i framtiden för att föryngra plantan. Nevada är en av mina favoritrosor. Den där massiva blomningen på försommaren får rosen att se ut som en snöklädd kulle, sedan dyker det upp enstaka blommor under hela sommaren.

          I rosor för nordiska trädgårdar står det att den kan få kraftiga angrepp av svartfläckssjuka men jag brukar bara få små angrepp. Själv odlar jag den ganska luftigt och lite mera friväxande.


          Hurpass stora rosor blir brukar bero på klimatet, i högre växtzoner blir ofta rosorna lägre än vad de blir i zon 1.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 14:03
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon