Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Svart plast - finns dom?, Köpa var då????
          cosmic
          Inlägg 23-05-2003, 22:12
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 46
          Medlem sedan:
          26-04-2003
          Medlem nr: 1 256



          Att täcka jorden med svart plast 1-2 säsonger som Göran (redaktörn allså) nämnde är säkert ett alldeles utmärt sätt utrota de satans kvickrötterna och tistlarna och maskrosorna. Ut på byn för ett enkelt ärende och köpa plast alltså. Det uppstod bara ett problem. Det fanns inte att uppbringa. Var, jag frågar, var finns detta sällsynta material????
          Det låter ju som en alldeles underbart löjligt enkel och dum fråga, men efter att ha ringt till 4 stora byggmaterialfirmor, 3 trädgårdsfirmor (plantskolor), ÖB och några ställen till som jag har glömt så är resultatet: det finns inte att uppbringa.

          Jag bor i Skokloster (söder om Uppsala). Ska jag behöve skicka efter från Tyskland, eller ska jag tejpa ihop sopsäckar??

          Förundrad, med plastbehov
          Per


          --------------------
          Karlsson på pinnmon
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 24-05-2003, 13:01
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Marktäckväv(= mypex) är en svart vävd plastmatta som man täcker mot ogräs med. Lillsjöns plantskola i Bålsta brukar sälja i konsumentförpackningar tror det är 10-12kvm (tror det är Bröderna Nelson förpackningar) i har inte tittat i år men det är ingen ovanlig produkt i trädgårdsbutikerna tror jag även sett den på COOP Forum butiker. Mattan är UV-beständig och håller åtminstone i 10-15år. Själv har jag skurit små kryss i min matta och odlar busksquash i den då hamnar frukterna på mattan + jag slipper rensa ogräs. Mattan släpper igenom vatten men ej ljus.

          Konsumentförpackningarna är dock ganska dyra ifall man ska ha mycket. Ska man ha stora mängder kanske man ska höra med Öspab ifall man kan få köpa större bitar till ett bra pris.

          Även Waterboys säljer marktäckväv, vet inte om de säljer till privatpersoner men ska man ha större mängd kanske det går bra:

          http://www.waterboys.se/


          Vanlig svart plast som används i sopsäckar brukar gå sönder i solen. Det säljs någon typ av sådan plast till marktäckning men den håller ofta max en säsong. Ofta håller den kortare när fåglarna hackar sönder den. Den brukar dock vara billigare än marktäckväven.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-09-2025, 03:38
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon