Jag vet att det är vanligt att folk är missnöjda med sina grannar - men jag undrar HUR MYCKET man ska stå ut med...?
Är det okej att någon snor ens tvättid, eller går in och häller sand i ens tvätt eller stänger av maskinerna och tvättar sin egen tvätt (varvid vår tvätt läggs i en hög, någonstans)?
Är det okej att de bankar och slår i vad-det-nu-är-de-bankar i att golvet vibrerar, varje dag?
De röker i trappan, trots rökförbud, och hyresvärdens lappar om att det är förbjudet, sliter de helt enkelt ner.
De kör omkring på innergården och parkerar var de vill - gärna mitt på gräsmattan.

Ungarna kastar sand på katten, härute, och en gång såg vi till och med en av ungarna KISSA på katten! (Men då sprang Mikael ut fortare än kvickt, och den ungen kommer nog aldrig vara elak mot katten igen.)
Det står konstant soppåsar i trapphuset, och om de orkar bära dem de 50 metrarna bort till soprummet, är det visst för jobbigt att öppna en soptunna, för de slänger soporna direkt på golvet, eller ovanpå tunnorna.

Jag vet inte vad jag ska ta mig till. Vi har till och med fått ringa polisen, men när de kom var det såklart tyst.
Hyresvärden kan inte göra något om de inte "tas på bar gärning"...
Jag vill inte flytta, men jag håller på att explodera här! (Jag var bara tvungen att skriva av mig lite...)