Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Äppelbokens, konstiga beskärningsråd
          Sommartorparn
          Inlägg 13-12-2005, 19:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 045
          Medlem sedan:
          24-06-2004
          Medlem nr: 3 927



          Bläddrade lite i den fina "Äppelboken" och blev lite fundersam över beskärningsråden. OK, att det finns olika skolor vad gäller beskärning, men är detta inte lite väl drastiskt? Hon rekommenderar att kronan kapas på gamla äppelträd för att de ska ge bättre frukt, och så illustreras detta råd med en teckning där stammen har kapats mitt av och 2/3 av kronan är borta. Själv tycker jag det verkar helt befängt, och har svårt att tro att detta är i linje med vedertagen beskärningskunskap. Men vad säger experterna? Den bok jag tittade i var en andra reviderad upplaga från 2000, så om detta råd byggde på ett missförstånd så hade det ju funnits möjlighet att ändra. Om inte annat så kunde ju förlaget ha låtit någon fackgranska boken. Hur många tror ni har förstört sina gamla äppelträd på detta viset? wacko.gif


          --------------------
          Hellre planering än plantering
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 15-12-2005, 11:07
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          CITAT
          Förresten , konstigt att det skulle vara vanligt bland yrkesodlare att kapa halva kronan....... Dom har väl i allmänhet haft möjlighet att beskära trädet från unga år och därmed ge dom önskvärd form.


          Jag vet inte om det varit vanligt, men odlare jag talat med berättar om hur odlingens premisser förändrats genom generationerna. Det har blivit dyrare med arbetskraft, metoderna för besprutning ändras mm - och man beskär träden efter detta. Numera finns inte så många med stora kronträd kvar i odlingssammanhang, och de som finns är ofta sparade av historiska eller lite nostalgiska skäl. Sade de odlare jag talade med, det kan finnas fler förklaringar!

          Sedan har vi ju haft äpplen för hushållsbruk i våra trädgårdar också, i långt större utsträckning än idag. Det var inte för fritidsnöje eller prydnad man hade fruktträd i de generationer som uplevde första och andra världskrigen. Ville man garantera sig om att få äta frukt var det bäst att odla själv.

          Beskärningstradiotioner av träd för hushållsbruk vore intressant att studera. Min hypotes är att idéer om att skära bort halva trädet uppstod en bra tid efter andra världskriget, 1960tal eller senare.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-10-2025, 03:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon