Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Uteplatsprojekt, 3 frågor i en
          Ewa L
          Inlägg 11-06-2003, 06:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 643
          Medlem sedan:
          14-01-2003
          Medlem nr: 579



          Den av mig planerade uteplatsen i söderläge skall äntligen bli av. (Syns som en rundel på min trädgårdsskiss, finns alltså inte ännu.)

          Fråga 1:
          Min idé var att mitt på gräsmattan:
          Gräva en "vallgrav" i en rundel (Ø 4,5 m) runt om för de gatstensliknande stenar jag mer eller mindre bestämt mig för. (10 x 10 x 8)
          Lägga en täckväv av något slag i hela rundeln (Mypex? Något billigare alternativ?), alltså även i vallgraven förstås.
          Fylla rundeln med sjösten (16--32 mm). Inget annat material under, endast väga av så att det blir plant.
          Fungerar det? huh.gif blink.gif

          Fråga 2:
          Tänkte använda samma täckväv för resten av gräset på framsidan, för att istället fortsätta med buskage/woodland etc. Det blír alltså en hel del väv. Har hittat att ex.vis Waterboys säljer (4:20/m2), men tydligen inte på postorder? Hade tänkt beställa gatstenarna enl ovan + sjöstenen från Flisby och få det hemlevererat. Är helt enkelt för tungt för min bil. Någon som känner till var jag kan beställa väv?

          Fråga 3:
          Vill gärna ha något grovt i stilen vad gäller trädgårdsmöbler där. Funderade på ett rejält, men "lagomt" kort betongrör som ett centrumben, och en rund betongskiva ovanpå (kan man köpa även en sådan?)

          Fråga 4 (!?):
          Någon med ingenjörsexamen: Om Ø = 4,5 m, vad blir ytan? smile.gif rolleyes.gif

          Tack alla kunniga människor!! wub.gif


          --------------------
          Bättre sänt än aldrig!
          Min "nya" kärlek och sambo: Lucas. Och nu har Lucas fått lillebror: Elton!


          Lucas Och här är mattes älskling knappt 6 månader.


          Elton, 10 veckor


           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Louise i Götebor...
          Inlägg 16-06-2003, 10:10
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 772
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 35



          väven först:
          Det finns en firma som heter waterboys eller nåt' sånt. Skicka ett PM till "Ingrid på Västkusten" hon har ofta nämt dom som bästa väv-leverantör.

          Jag vet faktisgt inte var man får tag på rullarna. Försök att ringa runt till anläggningsfirmor, vägverket, stora elentreprenörer eller sådana nån borde veta var dom finns. Allternativt var vaken när du kör omkring vid stora anläggningsbyggen, hoppa ur bilen och fråga gubbarna.

          Diametern är stor nog, dom finns i olika storlekar. Vi hyrde en gång en semesterstuga där man hade ett sådant bord. Där hade man även en lekplats bestående av en drös rullar i olika storlekar. Delvis nergrävda (stabilt) några liggande några stående. Man klättrade och kröp på dessa. Kul för barn, vuxna och svårroade tonåringar.


          --------------------
          Lev väl, Louise
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-07-2025, 23:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon