Hej kakaduan, Anledningen att det står så i de flesta (bra) beskärningsböcker är just det som Birger nämner: Syftet med beskärning.
Vill man ha frisk och mycket frukt på ett friskt körsbärsträd håller man saxen borta i frisk ved. Vill man däremot i första hand forma sitt körsbär på annat sätt än det växer av sig själv kan man beskära. Blödningen i ett- och tvåårsved vid vårvinterbeskärning är det inte så farligt med upp till zon 3 ungefär, men däremot inte bra i äldre och därmed grövre ved.
Med plommon är det lite annorlunda, många av de sorter vi odlar har svårt att bära all den frukt de får på grenarna och dessutom kommer den så tätt att frukterna drabbas av fruktmögel. Efter det purunga trädets första beskärning (som ofta görs i plantskolan) behöver man för det mesta inte beskära alls (är min erfarehet, zon 3) om syftet är att få fram lagom mycket och välplacerad frukt. Efter ett antal år, t ex 10 eller mer, kan vissa sorter som Victoria få så mycket frukt att grenar kan knäckas. Då får man välja mellan att kartgallra, stötta eller - det svåraste - att beskära för styrka.
Plommonodlare som har träden i en åker och inte satsar på lång levnad skulle inte hålla med mig. De odlar för det mesta i varmare zoner, kartgallrar långt mer än någon trädgårdsodlare gör, styr tillväxten med näringstillförsel mm och beskär därefter.
Cilla Lundström www.juniper.se/tradvard
--------------------
|