Medlem
Antal inlägg: 220
Medlem sedan: 01-02-2006
Medlem nr: 7 025
I slutet av februari sådde jag bla hängpetunior och blomstertobak och bägge sorterna grodde utan problem. Nu är det dock så att de inte har växt till sig nåt utan fortfarande bara är ca 1 cm långa och har två små pytteblad längst upp. I rummet där de står är det kanske 17 grader (går ej att sänka mer) och ljuset borde vara tillräckligt (har extra ljus). Vet inte om detta är normalt men jag tycker att de borde växa nånting på en månad ialla fall så jag kanske gör nåt fel ? Borde jag ställa dem nånstans varmare eller vad kan jag göra? Är detta normalt ??? Hur lång tid tog det för er innan de var klara att planteras om?
Testade förra helgen att plantera om några av tobaksplantorna i plantjord men än har det inte gett nåt resultat men de verkar ialla fall ha överlevt.
Medlem
Antal inlägg: 21 879
Medlem sedan: 10-01-2003
Medlem nr: 559
Det "händer "nog inget med en omskolad växt den första veckan .. då bildar de rötter .. hur nära är ljuset .. sommarblommor klarar ofta tidig omskolning -pröva det