För fem år sedan fick jag gå och t.o.m. jobba på en bruten fot i 6 veckor innan det blev klarlagt att den verkligen var bruten. Tänk er att sitt i röda ljus och trycka ner kopplingen med en bruten fot. Jag var kallsvettig!
Den läkare jag kom till var mycket raljant och föreslog att jag skulle skaffa mig en bräda att stå och gunga på för att stärka fotleden som var stukad. Jag skaffade ingen gungbräda och tur var det. Då hade nog foten blivit riktigt svårt skadad.
När det inte blev bra gick jag till en annan doktor, blev äntligen skickad på röntgen och fick brottet konstaterat, men då hade det växt ihop, tack och lov nästan perfekt och då var det ju så dags.
Efter denna plågsamma upplevelse anmälde jag doktorn och fick två tusen för sveda och värk, men man betalar bara ut hälften, så jag fick tusen kronor!!
Nu sitter jag i en annan jobbig båt, men den orkar jag inte berätta om.
Hoppas att du orkar kämpa på Felix matte!