Hej Pher! Hallonskott ska du tigga av kolonigrannarna, när de glesar ur i september. Spana in en granne med fina och goda hallon, och som sagt "anfall i september". Bättre att du får plantorna, än att de hamnar i komposten. Man bör aldrig lägga delar av bärbuskar, jordgubbar eller rabarber i komposten!
Jag vårgödslar och gräver ned samtidigt som jag mullar upp de nya såbäddarna. Kalkat har inte funnits något behov av, men det gör man annars innan sista snön faller på våren.
Kompost ska du ha! Gärna två! För trädgårdsrester, gräs, små tuvor man gräver upp etc. Se till att lyfta runt ibland och lufta lite. Rätt snart har du perfekt, fet jord att jordförbättra med. Vattna även komposten om sommaren är torr.
Lycka till både du och Pling! / Annki
--------------------
Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd
|