Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rönn - hålla nere höjden?, tål den toppklippning?
          Hasse_h
          Inlägg 04-08-2003, 09:02
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 084
          Medlem sedan:
          17-03-2003
          Medlem nr: 933



          Har funderat på att ta hand om en liten rönn på allmänningen innan kommunen går lös på området med röjsågarna... den är kanske 1.5 meter hög nu, är det något jag behöver tänka på när jag gräver upp den?

          Kan man hålla nere höjden på en rönn genom toppklippning? Skulle vilja att den stannar på kanske 4-5 meter, men de blir ju mycket större än så när de växer fritt.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 07-08-2003, 08:45
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Rönn beskärs helst på vårvintern. Liksom med äpple och päron beror tidpunkt för beskärning av rönnen på vad för gensvar man önskar hos trädet. På vårvintern får man ökad ny skottbildning av beskärning, och i JASperioden, juli-september, minskad. I kallare zon än 3 skulle jag inte beskära rönn alls i JAS. Nyskotten efter beskärning hinner inte avmogna innan frosten.

          Rönn går bra att beskära och formbeskära men om man tänker i termer av "toppkapning" brukar beskärningarna leda till kaskader av grenar som kastar sig uppåt från beskärningsställena där röta går in. Beskär istället i grenklykor och rikta trädet på bredden, om höjden är ett problem.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 20:10
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon