Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Att göra trädgård av skogstomt?
          storfamiljen
          Inlägg 29-05-2006, 21:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10
          Medlem sedan:
          29-05-2006
          Medlem nr: 7 833



          Kommer att bygga ett hus på en skogstomt där det just nu är berg och blåbärsris och ca 25 stubbar från gran och tall. Det är dax att börja dra upp lite planer för trädgården men hur ska man börja efter att ha plockat bort allla stubbar och på något sätt blivit av med dom? Ska man schakta bort all skogsjord (ca 1000kvm) och börja ragga fyllnadsmassor? Eller kan "skogslagret" vara kvar under? Vilken typ av fyllnadsmassor ska man leta efter, sand, lera eller får man vara glad över om man hittar några? Var letar man efter fyllnadsmassor? Antar att det blir lite väl dyrt att bara köpa finjord för att kunna anlägga gräsmatta där det varit skog. Hur mycket jord bör man ha för att få en hyffsad grund till gräsmattan? Finns det någon formel för hur man tänker när man ska beräkna jordåtgången? Om man beställer ett antal kubik jord så kommer väl det att packas rejält på tomten och slutmålet är väl att få till ett antal decimeters växtmån? Hur räknar man på det där? Oj det blev många frågor men man kanske kan få svar på några.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          soulfire
          Inlägg 13-06-2006, 07:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 97
          Medlem sedan:
          20-02-2006
          Medlem nr: 7 106



          Hej
          Jag har precis köpt jord till vår tomt. Vi hade mager skogsjord (mest sand) och vi fick använda 10 cm /m2 till där vi ska ha gräsmattan men till rabatter osv så rekommenderades vi 30-40 cm.

          Prata med ett åkeri, vi fick massor av hjälp med hur mycket vi skulle ha, vilken typ av jord osv och sedan hyrde vi en kille på bobcat som körde ut det och schaktade runt den gamla jorden.

          ang fyllnadsmassor -använd din gamla jord blandat med sten som du säkert har i jorden. Jorden vi fick var harpad matjord- dvs utan sten men fortfarande relativt mager. Den fungerar bra till gräs men man måste fortarande gödsla om mna ska plantera. Packa jorden kan du göra med en vält själv (det blir rätt packat om du har en bobcat som kör över den...) annars hyr man gallervält på Bauhaus för 100 kr /dygnet

          på vissa ställen har jag behållit skogsjorden och stubbarna och planterat in surjordsväxter, det är himla fint. Stubbarna är faktiskt ett ganska fint element i rabatterna. Man kan ställa krukor på dem och sen kan man stå på dem när man rensar wink.gif

          lycka till!


          --------------------
          ***************
          toktomt på österlen zon 1 och 2
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 08:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon