Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Persika lockar, men jag är nybörjare
          Karamell
          Inlägg 21-06-2006, 20:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 145
          Medlem sedan:
          26-07-2005
          Medlem nr: 6 247



          När jag söker på "persika" läser jag diverse avancerade inlägg om ympning och okulering (vad det nu är för något) och inser att ni spelar i en annan division än mig. Nåja, jag kastar ändå ut frågan: Om man bor i zon 1, snudd på 0, så kan man väl ha ett persikoträd på friland längs en södervägg?

          Vilka sorter är bra?

          Ska jag spaljera det?

          Kan ni rekommendera någon bra återförsäljare i nordvästra Skåne?

          Tacksam för alla råd ni har till en entusiastisk nybörjare rolleyes.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 22-06-2006, 00:51
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Om det inte blåser behöver du inte ens ha persikan mot en vägg, du kan ha det fristående också i den zon du bor.
          Spaljera mot en södervägg kan också gå bra, men ju mindre man måste beskära ett träd desto bättre är det, särskilt sådana som är lite zonknäckare osm persikan oavsett sort är.
          Spaljerar man persika har man det ofta som ett "halvträd", dvs man styr inte förgreningen så hårt genom beskärning utan binder in grenar och låter en del växa ut också. Väggen blir mer som vindskyddare än som ett plank som trädet får växa tvådimensionellt på.

          Se till att trädet inte hamnar för nära huset, där blir det ofta alltför torrt. Är det snustorrt redan kring huset är det bättre att välja ett annat planteringsställe, eller göra enkelt bevattningssystem som funkar också när man är på semester.

          Och spaljering mot södervägg innebär ofta också att man måste vårskugga persika så att det inte slår ut innan riskerna för frost är borta. Persika reagerar mer på ljusmängd än på värme när de slår ut knopp och blom, och sker det för tidigt kan de frysa inne eller blomma innan minsta bi eller humla är vaken. Det går att penselpollinera men det är ju mer bökigt än att låta insekterna göra det i en tid när de vaknat.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-09-2025, 11:57
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon