Medlem
Antal inlägg: 4 829
Medlem sedan: 17-04-2006
Medlem nr: 7 440
jo en liten fråga när är bäst att ta bort dom vissnade blommorna??? jag brukar vänta till våren och sen bryta av blomställningen...men när är den bästa tiden ska man vänta eller ska man bryta dom strax efter att dom har vissnat
--------------------
mvh / malin zon 2 - 3
yg400.gif
"För att visa, att man inte alls blev rädd när man hoppade till, kan man hoppa upp och ner ett par tre gånger liksom för att motionera sig. Källa: Nalle Puh - A.A. Milne"
Medlem
Antal inlägg: 50
Medlem sedan: 21-05-2006
Medlem nr: 7 744
Tanken är att blomställningarna skall bort så att rodon istället för att ödsla kraft på att växa sätter frö. Bästa tiden är efter blommorna vissnat på senvåren. Man ser att två skott börjar växa ut under blomställningens bas.
MEN jag har också hört om professionella som inte bryter av dem och anser det inte alls är så viktigt. Jag gör det för säkerhets skull.