Ja aqualis, det är en befogad fråga kanske.
Men samtidigt så stiger ju medelåldern för förstföderskor, skaffar man barn när man är 40 så är man inte längre en "jättegammal morsa" jämfört med ungarnas kompisars morsor.
Och dessutom, folk som röker lever ju 10-15 år kortare än folk som inte röker, ska rökare bannas för att de skaffar barn efter de fyllt 30?
Nä, man kan aldrig veta vad framtiden bär, man kan bli sjuk och dö när man är 50, man kan vara frisk och kry till långt över de 80. Och olyckor kan hända.
Jag vet åtminstone 1 person som hade "gamla" föräldrar, och själv valde att därför skaffa barn ung. Hon var särdeles mogen och ordentlig, så det gick rätt bra tror jag. Men jag är helt övertygad om att även det omvända existerar, folk som har unga föräldrar som istället väljer att själva skaffa barn sent.
Det finns en markant fördel att skaffa barn tidigt, och det är att det är enklare att bli gravid. Dels att man rent fysiskt blir gravid enklare, dels att man har mer tid på sig. Detta gäller främst kvinnor, men även män kan ju tappa förmågan även om den oftast är mer gradvis. Så där är världen en smula orättvis mot kvinnorna. (Och skulle det krävas konstgjord befruktning är det mkt enkelt att fiska upp några spermier, det är att få äggen att utvecklas i livmodern som kan bli problematiskt).
Oavsett ålder så är det absolut viktigaste att båda parter känner sig redo att bli föräldrar. Att forcera fram ett barn tror jag sällan blir bra.
Och till mari_tres, vet ju inte hur gammal din "gubbe" är, men lyssna inte på folks tjat och gnat, låt det gå in genom ena örat och ut nån annanstans, folk ska, som du säger, inte bry sig om saker de inget har att göra med. Vad spelar nåt år hit eller dit för roll? Som sagt, man vet aldrig vad framtiden bär med sig, och även om man kan försöka planera den efter bästa förmåga så kan man aldrig räkna med ett långt eller kort liv. Att underlåta att skaffa barn, "bara för att jag enligt statistiken kolavippar om 34,2 år" är ju vansinnigt korkat. Och om ena parten (mannen eller kvinnan) dessutom är 'ung' så spelar åldern på den andra ännu mindre roll.
--------------------
zon2.5
|