Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur gödsla tomater, gurka och chili bäst?
          Meliss
          Inlägg 21-05-2006, 16:53
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 107
          Medlem sedan:
          01-05-2005
          Medlem nr: 5 636



          Satte ut tomater, chili ohc gurka för ett par veckor sedan i mitt växthus som på natten har värme, ca 10-15 grader. Bytte all jord i våras och har lagt i nytt i alla bänkar. De står på kossa på påse och naturgödsel uppblandat med lite lite vanlig matjord. Kanske en femtedel max. Räcker det om jag lägger på gräsklipp eller ska jag gödsla med något annat? Har blåkorn i en säck men vill helst bara använda det till blommor. Ska jag köpa specialgödsel eller nöja mig med gräsklipp?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anna Maria
          Inlägg 19-07-2006, 23:11
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 220
          Medlem sedan:
          11-05-2003
          Medlem nr: 1 376



          Jag har läst ett gammalt trädgårdsmästarknep om tomater som jag praktiserar, att vattna jämnt (annars spricker frukterna) men inte för mycket. För mycket vatten ger vattniga och smaklösa tomater. Och mina smakat jättemycket... Jag vattnar nog gurkorna dubbelt så mycket som tomaterna, de står mittemot varandra i jordbäddarna i växthuset. Jag gödslar någon gång ibland med nässelvatten eller Biobact, varannan vecka ungefär. Jorden i växthuset är välgödslad och jag tänker mig att det räcker långt.
          De godaste tomaterna (fast spruckna) fick jag förra året, de växte i mitt växthus som jag flyttade ifrån i min gamla trädgård. Huset såldes inte förrän i november och vi åkte och skördade då och då, och eftersom det är flera mil emellan så vattnades det inte överdrivet mycket precis. Fantastiskt smakrika tomater.

          Maria utanför Enköping
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-11-2025, 13:14
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon