Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Finns det en "larv" för varje växt?
          Anki V
          Inlägg 30-07-2006, 21:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 767
          Medlem sedan:
          08-05-2005
          Medlem nr: 5 714



          Finns det en "larv" för varje växt, eller väljer de ut en "offerväxt/favorit" per säsong? unsure.gif unsure.gif

          Dum fråga kanske....... Men förra året så plockade jag massor av "åmer" från kärleksörten. I år så finns det inte en larv på den. Nu så plockar jag från Aklejorna och från Lammöronen, de som äter på lammöronen ser inte alls ut som de jag plockar från Aklejorna enda likheten är att båda är gröna blink.gif

          Kan det vara så att om jag är riktigt flitig med plockningen så slipper Aklejorna bli kalätna nästa år.

          /Anki


          --------------------
          Rosor är alltid rosor om än i spruckna krus
          Zon 4-5
          Stolt odlare av Blå bergvallmo! ;)

          "Vem har sagt att man måste äta hemma i sitt kök?"/Lady Hamilton
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          amaira
          Inlägg 31-07-2006, 08:52
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 105
          Medlem sedan:
          25-04-2004
          Medlem nr: 3 398



          Nog finns det någon som på något vis "använder" varje växt som finns, jag tror inte någon "går fri". Det kallas Ekologi biggrin.gif .

          Sedan är det olika för olika småkryp (eller stor-"kryp" som harar och rådjur och sånt rolleyes.gif ).

          Vissa är specialiserade på endast en värdväxt, och försvinner denna värdväxt dör även djuret ut. Pandan är ju ett välkänt sådant djur som bara lever på bambu.

          Nässelfjärilen är en annan mindre och svensk typ som enbart har brännässla som värdväxt åt sina larver. Inga brännässlor - inga nässelfjärilar. Som tur är finns det gott om nässlor! För de specialiserade arterna blir också mycket sårbara.

          Och så finns det andra som inte är så nogräknade utan tar för sig av det som finns. En del är så gott som "allätare", medan andra kanske har att välja mellan sorter inom samma släkte.

          Det finns det mesta i vår herres hage. smile.gif wub.gif Även om mycket också är på väg att utrotas i spåren av människans "enfald" som tar död på mångfalden.


          Ja, hur ska man veta vilka som är"nyttiga" och vilka som är "skadliga" ...
          Nej, jag har inget svar. För vem avgör vad som är nyttigt alternativt skadligt. För vem och på vilket vis? Det är en fråga jag saknar svar på. wub.gif


          --------------------
          Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 00:51
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon