CITAT (Månskensbonden @ 01-08-2006, 09:04)
Sååå himla svårt kan det väl inte vara?! -Jag såg en tvååring på TV svinga iväg bollen 50 meter!
(Och näe, jag spelar inte golf själv. Men kan stolt meddela att jag puttat 23 ett par gånger på den där minigolfsidan som Felix Matte tipsade om! Å de ä ganska bra, eller hur!?

)
Hade du själv spelat så hade du trott mig när jag säger att det är svårt!

Men desto roligare när man börjar behärska bit för bit. Synd bara att man inte började när man var liten. Då har man mycket bättre förutsättningar att bli riktigt bra!
Jag hör många som säger att de ska börja spela golf när de blir pensionärer. Ärligt talat - då är det i princip för sent. I alla fall om man har några som helst ambitioner. Det krävs rätt mycket träning för att få officiellt hcp. Man har två år på sig och det finns väldigt många som börjar nybörjarkurser men som inte håller ut/inte lägger ner så mycket träning som krävs för att få sitt officiella hcp så de slutar till sist. Och när man väl har fått sitt officiella hcp så vill man klättra neråt och sänka sitt hcp förstås!