Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bevara döda träd.
          hagbard1520
          Inlägg 02-08-2006, 14:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          02-08-2006
          Medlem nr: 8 308



          Jag har en gammal död ek på min tomt. Grenarna var nedkapade då jag kom hit och det mesta av barken har fallit av.
          Förra året tog jag bort den plantering som fanns runt stammen och grävde fram de stora rötterna. Nu då jag känner på rötterna så är de alldeles mjuka och jag är rädd att de ska ruttna därför att jag har blottlagt dem.

          Eftersom stammen är både kraftig och hög så vill jag bevara den och har bland annat tänkt att använda den som stör till ett blåregn eller ett vildvin.
          Är det någon som kan ge mig tips om hur jag bäst bevarar eller konserverar eken, om jag bör lägga tillbaka jorden igen eller om det finns något bra trick för behandling av virket. De grova rötterna ser ju jättehäftiga ut och är ju ett trädgårdskonstverk bara de.

          / Lasse
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Inga från Närke
          Inlägg 06-08-2006, 21:49
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 807
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 29



          Är trädet dött som du säger så kommer det att så småning om att försvinna inifrån och risken blir ett ihåligt träd som inte står emot hård blåst m.m.
          Vår granne var orolig för detta och sågade ner sin ek förutom att de lämnade en ca 1 m hög stubbe som de har en gammal bykgryta på med blommor. Det är betydligt vackare än eken och man slipper alla fröer och blad att ta reda på.


          --------------------
          skriver Inga från Närke i zon 3-4
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 03:33
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon