Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Sprider sig mjöldagg till andra sorter?, HJÄLP!!
          catlady
          Inlägg 17-08-2006, 20:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 475
          Medlem sedan:
          19-03-2006
          Medlem nr: 7 256



          Fick mjöldagg på mina äppleskott, men fick berättat för mig att mjöldagg är artspecifik så det var inte någon fara för mina andra växter.
          Men nu när jag kommit hem från en veckas semester tycker jag att min Rysk Martorn visst ser ut att ha fått en släng av mjöldagg! sad.gif
          Hur ska det då gå för allt annat som stått nära; clementin, belladonna, salvia, luktärter etc. etc.?!
          Snälla, hjälp mig!


          --------------------
          God odlingslycka!
          Hälsningar från Katarina ute på landet i zon 1
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Betty
          Inlägg 18-08-2006, 08:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          CITAT (Lemonne @ 18-08-2006, 08:51)
          Hjälp - varför denna skräck för mjöldagg?? Det är inte så farligt! Det kommer för att växten har det alldeles för torrt, det går att förebygga. Och om man nu ändå får mjöldagg så räcker det med att spola med vanligt vatten, se till att ha riktigt hård stråle på trädgårdsslangen bara!

          Spola växterna som har drabbats, ta bara bort det som verkar väldigt mjöldaggsangripet. Ser du till att växterna har det tillräckligt blött trivs inte mjöldaggen, så då kommer den inte att spridas heller.

          Att spola perenner med hård stråle är inte alltid en hit... inte alla tål det utan blir bara trasiga och ännu fulare. Många perenner blir stora, yviga och spetiga efter huvudblomningen. T.ex. bergklint, riddarsporrar, akleja, porslinsveronika, en del nävor - som jag nämnde, de blir mycket finare efter nerklippning + att man blir av med mjöldaggen, dessutom belönas man ofta med ett andra blomsterflor om man klipper ner dem.

          Vissa växter är extra känsliga för mjöldagg, t.ex. höstflox, de drabbas ofta årligen - även om man är noga med med vattningen.


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 06:29
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon