Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Svartpoppel-populus nigra tevestina, när klipper jag min poppelhäck?
          bila
          Inlägg 20-08-2003, 19:32
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          20-08-2003
          Medlem nr: 2 172



          huh.gif Jag har en häck ( populus nigra tevestina-svarpoppel som kan bli fem meter hög) som växer ojämt . Vissa plantor är 4:a meter ungefär och andra 0,5-1 meter. Vissa har dött i vinter. När klipper jag min svartpoppelhäck bäst? Vill få den tätare och jämnare. Hoppas någon vet.[COLOR=red]
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 22-08-2003, 09:19
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Med tanke på att svartpoppeln naturligt blir 30 meter hög (om inte "tevestina" är en variant som blir lägre) borde den om den har bra markförhållanden kunna komma igen också med en hårdare beskärning, men den ska ske på vårvintern.

          Plantor som inte etablerat sig riktigt, som det låter med dina, skulle jag inte skära bort all bladmassa på - inte ens med poppel. Spar några gröna spret här och var, dvs sådana grenar som har bladknoppar. Plantan behöver dem i början av säsongen för att orka skjuta helt nya skott och grenar. När den gjort det kan du klippa av de grenar du behöll på våren om de spretar ut.

          Anledningen till att några av dina plantor har dött vore bra att reda ut. Var det strax efter planteringen kan man glömma det nu - men om de dog efter ett par år kanske något mer måste göras åt växtplatsen än att jordförbättra.

          Att luckra marken mellan och en bit utanför häcken ger bäst resultat, samt förstås att vattna när det är torrt. Plantorna vid olvonträdet kommer antagligen alltid att vara lite glesare och lite mer svagväxande, men du kan försöka kompensera det genom att kratta dit mycket löv och lägga på kogödsel od på våren. Uppluckringen av marksvålen kring häcken kan du göra nu.


          En gammal svartpoppel



          Det finns ett nätverk som heter "Populus nigra" för skogsbrukare...
          http://www.ipgri.cgiar.org/networks/euforg...ars/PN_home.asp


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 03:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon