Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gråsuggor överallt - Snälla HJÄLP
          luddvaranens mat...
          Inlägg 07-09-2006, 18:52
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          07-09-2006
          Medlem nr: 8 556



          Hejsan!

          Jag hoppas någon kan hjälpa oss... Vi har ganska nyligen köpt hus (1 ½ år sedan) och redan förra sommaren upptäckte vi att här bodde MYCKET gråsuggor i trädgården. Där man främst störde sig på dem var på den stenbelagda uteplatsen (förra ägaren har inte gjort något bra underarbete och inget underhåll). Men nu i år har det varit rent överdjävligt (ursäkta det grova ordet). De är överallt!! Men nu till det värsta - de har tagit sig in i huset. Inga enorma mänder men vi hittar mellan 2 och 5 per dag. Jag är ingen stor fantast av ohyra och insekter men gråsuggor är det äckligaste krypet jag vet mad.gif

          Vi har varit ute och kikat på kvällarna och då är det fullt av dem på ytterväggarna, vi har letat och letat inomhus men kan inte förstå hur de kommer in i huset.

          Finns det någon som kan hjälpa oss?

          Tack på förhand
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          kryddan
          Inlägg 10-09-2006, 18:55
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 566
          Medlem sedan:
          16-06-2003
          Medlem nr: 1 716



          Intressant att spindlar sägs vara fiender till gråsuggorna - vi har många av båda sorter vi rolleyes.gif är man borta ett par dagar är det fullt med nya nät i diverse vrår. En morgon blev jag biten av ett monster när jag torkade håret - den hade satt sig i handduken wacko.gif

          Har aldrig heller varit med om maken till gråsuggeinvasion, så fort något stått på marken ett par timmar är det fullt med suggisar undertill - lyfter man bort en kruka bara myllrar det!

          Inomhus har vi fått små dosor från Anticimex - med samma gift som man har till myror. Kan vara värt ett försök!


          --------------------
          zon 1
          Ett steg i taget så är man på väg
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 04:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon