Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Katsura
          Madeleine1
          Inlägg 25-08-2003, 20:35
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 699
          Medlem sedan:
          12-08-2003
          Medlem nr: 2 086



          Har lyckats (?) få tag på en Katsura på ca 1.80 cm för under 200 kr... Dagen innan hade handelsträdgården planterat om resten av förra årets 'buskar' och höjt priset till närmare 900 kr. Den här "lilla" stackaren stod kvar. Välvuxen och stolt och bara skreeeeek efter mig! wub.gif Kunde inte motstå!

          Nu har den åkt ner i jorden på sin nya växtplats och börjar få sin otroligt vackra höstfärg. biggrin.gif Doftar gott gör den också. Ibland. Åt pepparkakshållet.


          --------------------
          Madeleine i Mälardalen *

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 28-08-2003, 20:58
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Jag tycker om min ros rosa pimpinellifolia, Finlands vita ros, på hösten. Ett sagolikt färgsprakande i rött och orange. Många blad sitter kvar röda och oranga länge och faller först efter första snön.

          Häggens hösttransparens har kommit att fascinera mig också. Bladen blir vitgula och genomskinliga mot de svarta stammarna.

          Mitt augustipäron förvånar mig också varje höst. Det rodnar i rödorange som den bästa lönn.

          Och björkens maskrosgula höstfägring är inte heller fy skam. Jag kommer att tänka på dingliga guldörhängen när vårtbjörkens hängen blir gula lite här och var i höststarten.

          Hostan, hostan ja. En vecka på hösten är den vackrare än någonsin. Det är ett parti helgrön hosta med stora blad. På hösten blir den månskensgul och lyser i höstnatten. Minsta ljus på den så ser det ut som man ställt en lampa att skina under den!


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 00:43
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon