CITAT (LadyG @ 09-10-2006, 12:03)
CITAT (Bettson @ 09-10-2006, 13:00)
CITAT (Lars-Olof Arvids @ 09-10-2006, 11:49)
Tack för länkarna, Karin och Agneta!
Enligt Corren är älgstammen tydligen i kris i hela södra Sverige. Enligt ett diagram på Jägareförbundets sida har avskutningen minskat en hel del sedan toppen på 80-talet, men ligger fortfarande betydligt högre än den var före stammens "explosion" på 70-talet.
Olle
Det har bara inte betydlese hur många du skjuter utan hur och vilka djur som skjuts. Vilken strategi man lägger upp för aveln helt enkelt.
Licenstilldelningen ligger ofta fortfarande hägre än vad jaktlagen anser att de kan skjuta utan att skjuta sönder stammen totalt igen. Det finns faktiskt jaktlag som bestämmer sig för att inte skjuta hela tilldelningen.
Det tycker jag är ansvarsfullt. Väljer inte ganska många att inte skjuta på kalven om kon bara har en, eller bara skjuta en om hon har två och spara vissa vuxna djur?
Jo visst är det så.
En ko som har kalv är ett produktivt avelsdjur som man värnar. Det kan vara svårt att skilja en ko vars kalvar är avskjutna från ett djur som är inproduktivt och inte kan få någon avkomma.
Har kon två kalvar så brukar man vanligtvis bara skjuta av den ena eftersom den andra kalven får fungera som "livförsäkring" för ett produktivt avelsdjur.
Fast det jag menade är att det faktiskt finns jaktlag där stammen minskat så fort pga av ökad rovdjurs-stam att ifall de skulle skjuta hela licenstilldelningen så skulle stammen försvinna inom 5 år. Det finns jaktlag som helt enkelt hoppar över jakten ett år då och då för att de faktist vill ha älgen kvar.