Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur pensionssparar man?
          ester
          Inlägg 19-10-2006, 19:58
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 398
          Medlem sedan:
          02-11-2002
          Medlem nr: 82



          Jag har ju tyckt att jag har så långt kvar till pensionen... Nu har liksom avståndet krympt (bara 33 år kvar faktiskt) och jag ska börja jobba deltid. Maken vill också jobba deltid och vi är överens om att vi ska sträva efter att få jobba deltid båda två. Både för vår egen skull, för dotterns skull och för familjen. Man blir ju inte stressad om man hinner med mer än att jobba och är man inte stressad blir man inte arg osv. Även om vi klarar oss gott just nu så finns det ju en framtid. En dag vill vi gå i pension och då kanske vi måste äta blodkorv varje dag bara för att vi gick ner i arbetstid när vi var yngre. Kan vara dags att lägga undan lite extra nu.

          Hur gör man när man pensionssparar? Vart vänder man sig och hur mycket ska man spara per person och månad för att det ska märkas i plånboken när vi blir pensionärer? Hur gör man bästa klippet?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Bee
          Inlägg 20-10-2006, 12:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 496
          Medlem sedan:
          27-01-2006
          Medlem nr: 7 002



          Är det någon som har koll på om reglerna verkligen har ändrats vad gäller skillnaden mellan män och kvinnor med avseende på utbetalningen från pensionssparandet?
          När det började bli poppis med sånt här fick man veta att en kvinna får 1% mindre i utbetalning jämfört med en man vid samma sparande. Alla banker hade denna regel.
          När sen PPM kom så hette det att utbetalning från det systemet skulle vara könsneutralt.
          Jag har vid två tillfällen för flera år sen skrivit till Jämo om detta och fick höra båda gångerna att saken utreds och att besked skulle komma.
          Fortfarande vet jag inte vad som gäller. Det känns oerhört trist att veta att om min man och jag sparar lika mycket under lika lång tid så får han ut mer bara för att han är man. Försvaret brukar heta att vi kvinnor lever längre.
          Vet någon?


          --------------------
          Rensar ogräs i sydligaste Bohuslän, ett blåshål i zon 2-3
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-08-2025, 10:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon