CITAT (Ingo @ 01-11-2006, 17:47)
Men när ni, skäran m fl, svänger er med marxistiska termer och propagerar för att samhället ska ta över produktionen får ni en annan bevisbörda på er. Visst, ni kan inte svara för allt som hänt i kommunistiska länder, men ni får allt vara så goda att förklara hur ni tänkt er undvika att det blir likadant igen.
För kommunistländerna (utom de som tvingades in i lägret av sovjetiska stridsvagnar) kom till genom att folk trodde på samma visioner som ni men deras drömmar kapades av de makthungriga - Stalin, Mao, Ceaucescu, Pol Pot m fl - och så gick det som det gick. Det kunde ske därför att om "samhället" ska behärska inte bara lagstiftning, polis, militär m m utan också produktionen, så händer tre saker:
För det första får man ett monolitiskt samhälle, utan motkrafter som kan balansera varandra och utan alternativ.
För det andra kommer denna enda maktstruktur att dra till sig alla makthungriga hajar. Och de får lätt att ta sig fram; psykopater brukar ju vara duktiga manipulatörer och de har fördel i maktkampen av att ha mindre skrupler än idealisterna.
För det tredje, eftersom samhället har blivit det enda goda, kommer gränserna för vilka medel samhället kan ta till för att uppnå sina mål att ständigt tänjas.
Det här har vi sett hända för många gånger för att kunna ignorera det, så vad skulle ni göra åt det?
bra sakligt inlägg. helt rätt att vi som förespråkar har en bevisbörda
för det första. Sovjet och andra realsocialistiska länder var och är klassamhällen. Redan i den unga Sovjetstaten förekom uppror mot partiets maktmonopol. Det mest ökända är Kronstadtupproret 1921. Alexandra Kollontaj är en person man kan googla på om man är intresserad för det föresigkom väldigt stora och många maktstrider inom partiet för att välja vilken väg man skulle gå. De senaste stora arbetarupproren i Europa skedde i forna Öst, tex DDR 1949 och 1953 samt Solidaritet i Polen. Chrustjov var inte sen med att skicka ut väpnade styrkor mot strejkande arbetare.
Så socialism är inte samma sak som statssocialism eller marxism-leninism om man så vill. Ta en titt på CNT i spanien före och under spanska inbördeskriget 1936-39. CNT socialiserade stora delar av tex Barcelona.
När det gäller din kritk av i övrigt så går den att applicera på vårt eget samhälle samt många av våra övriga sk demokratier. Där makt centraliseras uppkommer de problem du beskriver oavsett etikett på samhället. Detta är en diskussion som förs och som är livlig inom arbetarrörelsen och bland socialistiska tänkare. En fedrativ uppdelning av makten är inte helt osunt ibland men vid vissa tillfällen måste man centralisera makt.
Ta en titt på iww.org så får du en översikt vad jag menar.