Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hörnhäck, Vad får man göra?
          Sabina L
          Inlägg 05-09-2003, 13:12
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 101
          Medlem sedan:
          22-11-2002
          Medlem nr: 393



          Hej!

          Vad jag vet så får häcken bara vara 80 cm (i hörnet) om man har en hörntomt med vägar utanför för siktens skull. Men om jag nu vill plantera ett fruktträd där i hörnet, får jag göra det? Hur långt in på tomten måste det stå osv? Någon som vet eller har liknande "problem"?


          --------------------
          ***************
          Sabina i Huddinge
          Zon II-III
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 08-09-2003, 18:49
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Sabina,
          Kanske kan du lösa problemet efter att ha hört med din kommun om vad som gäller, att sedan stamma upp äppelträdet? Det går att beställa fruktträd som har hög krona från början också.

          Det är läskigt att runda ett hörn i ett villaområde när man inte ser mer än ett par meter framåt. Men ett träd med lite högre krona ser man ju under.

          Lite parentetiskt kan sägas att jag tycker att alla äpple och päron säljs med för låg krona. Eftersom de grenar som sitter 70 cm ned också stannar på den höjden (träd växer ju från toppen och upp) blir det ofta för lågt för att t ex komma under med gräsklipparen eller för att bara kunna gå någorlunda under kronan när grenarna blir 5-6 meter åt vardera hållen. Det brukar sluta i att när trädet är 20-40 år och "stoppar" all rörelse på ca 8-10 meter kring sig, kapar man de lägsta grenarna som då är grova. Följderna blir stamröta.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 20:44
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon