CITAT (Castea @ 10-11-2006, 10:56)
Så här står det i min senaste tidning från AEA (Akademikernas Erkända A-kassa):
Att ta arbete via bemanningsföretag kan vara ett bra sätt att komma in på arbetsmarknaden, men du bör då känna till att du då inte har rätt till någon deltidsersättning om arbetet skulle vara på deltid. Du har heller inte rätt till ersättning mellan uppdragen för bemanningsföretaget. Personligen skulle jag inte våga jobba för bemanningsföretag enligt dessa premisser från a-kassan.

har inte bemanningsföretagen fått ändra på sina anställningsmetoder pga av det där.
för i börjanhjade de väl som system att uttnyjja systemet även de. alltså så fort de hade slut på jobb så sa de upp och då kunde ju den tidigare anställda stämpla.
kan gissa att bemanningsföretagen får tänka mer på sina antsällda när det inte funkar så....
har inte hört om det verkligen blivit en ändring däremot.
jag är fortfarande misstänksam mot benanningsföretag men har en i bekantskapskretsen som arbetat på benmanningsföretag på samma fabrik jättelänge. benmanningsföretaget verkar ta hand om sina anställda o se till att de har jobb hela tiden.