Jag när också samma dröm, men det tar tid att få träden att växa samman. Men på bara 5 år med rätt plantering börjar man kunna ana att träden ska bilda "frukttak" över ängarna här.
Några saker att tänka på om man vill ha många fruktträd i en trädgård:
- Äppelträd satta på A2 grundstam (de man köper i handeln som kronträd är nästan alltid satta på A2) blir 8-10 meter i diameter. 4-5 m rätt ut från stammen åt alla håll alltså. Päronträd blir ungefär lika vida.
- Vill man ha mindre äppleträd som kronträd bör man beställa äppelträd (valfri sort) som är satt på svagväxande grundstam. I trädgårdshandeln vet de vad du menar och kan beställa in sådana om de har någorlunda bra service.
- Vill man ha mycket frukt på liten yta kan man välja spaljéträd (plommon, päron, äpple, körsbär, persika) som man kan ha intill vägg eller fristående med stöd. De ger frukt snabbt och på liten yta. Andra varianter är att sätta en frukthäck - t ex i lepageform som är en häck i bågform, eller som spaljé. Passar bäst för äpple eller päron. Har man mycket liten yta kan man sätta pelaraplar som är mycket smala.
Man kan sätta äppelträd (satta på A2) närmre varandra än 10 meter från varandra, men sätter man dem närmre än 7-8 meter kommer bägge träden att skugga varandras grenar och de kommer att bli risiga där de möter varandra. Ett friskt, vårblomstrande och fruktbärande "valv" får man om de yttersta grenspetsarna går samman, inte hela eller stora partier.
Alla fruktträd behöver så mycekt sol som möjligt för att de ska vilja sätta frukt och för att frukterna ska bli goda. Äpplen långt inne i kronan eller på en mörk norrsida blir inte lika goda som de åt söder, och dessutom kommer fruktsättningen i ett skuggat träd igång mycket senare. Det kan ta 10-15 år innan det vill ge frukt.
Alternativ till att sätta fruktträd på skuggiga ställen i trädgården är att plantera andra träd som kan blomma eller ge intressanta höstbär, och att låta fruktträd, spaljéer, frukthäckar mm få de soligaste platserna.
I övrigt om plantering har jag skrivit lite
här.