Det är lite konstigt det där med hur människokroppen vänjer sig. Som jag nämnt förut, så värmer vi upp huset genom och elda med ved. Första vintern vi bodde här höll vi på och elda ihjäl oss. vi tyckte att vi frös hela tiden, även när det var ca 22-24 grader. Nu eldar vi inte ens hälften så mycket. Och blir det över 22 grader blir det nästan panik. Hua vad varmt! Nej, runt 20 grader är alldeles lagomt.
Och kommer man hem till folk som bor i lägenhet, slår det nästan aldrig fel utan att man får lite grann av kvävningskänsla. Mycket av det beror nog på att det blir helt olika sorts värme och luftfuktighet. Men lite konstigt är det allt, eftersom jag är i stort behov av värme, och får absolut inte frysa.
--------------------
F.d. ev. geni som numer dessutom...........är rökfri☺ /Gillan,zon 3-4 De enda som aldrig misslyckas är de som aldrig försöker!
|