Dagens frötips blir:
Dracocephalum altaicum
Jag har frösått flera olika sorter av Drakblomma och jag ställer ut alla krukorna på en kylperiod. Frösår feb. fuktar jordytan, 1dygn inne sedan ställer jag i mitt utrymme som håller +0,5-+6,0 eller så ställer man ut krukorna. Mina sådder har börjat gro slutet/början av april/maj och blir utplanteringsbara växter under sommaren.
http://www.odla.nu/album/data/helen/5490_p59725.jpgCortusa matthioli - Klockviva
Frösås inne i feb/mars, täcker krukan med plast med lufthål, fröna gror inom ca. 2v. skolas om en och en, en del plantor hinner blomma första sommaren. Man kan även ställa ut sådden ifall man inte har möjlighet med växtbelysning och svalt för plantorna, fröna gror under våren och även dom hinner bli utplanteringsbara första sommaren. Jag tycker att en del blommor varierar något mellan de olika frösådderna, men alla är vackra.
http://www.odla.nu/album/data/helen/5490_p59726.jpgDianthus amurensis 'Siberian blues'
Det ska vara den enda nejlikan som kallas blå, tycker den är kul eftersom jag har upptäckt att man även kan ha den som ampelväxt.
Alla sorter av Nejlikor frösår jag inne i början på mars. Fröna gror på ett par dar, sedan får man hålla svalt och under belysning, de flesta sorterna skolas om 'tussvis' Denna sort blommar redan första året tidigt...
http://www.odla.nu/album/data/helen/5490_p59728.jpgi rabatten 2:dra året efter sådd
http://www.odla.nu/album/data/helen/5490_p59729.jpgDicentra eximia
Frösådd i feb. ett dygn inne, sedan ut, gror tidigt på våren. Plantorna blir enormt vackra, stora och blommar hela sommaren, men ge den plats
http://www.odla.nu/album/data/helen/5490_p59735.jpgEryngium alpinum - Alpmarton
Frösådd tidigt i jan. fuktar jordytan, 1dygn inne sedan i temp +0,5-+6,0 eller ut. Tas in i värme slutet av mars, gror på några dar. Planteras en och en, utplanteringsbara första sommaren.
http://www.odla.nu/album/data/helen/5490_p59730.jpgGeranium pratense 'Purple-Haze' och Geranium versicolur
Jag frösår tidigt redan då jag får fröna som oftast är nov/dec. mina Geraniumfröer kommer oftast från Kirsten i Danmark.
http://www.lyng.dk/planteriget/Sätter fröna i dygn i ljummet vatten, skalar därefter bort 'skalet', frösår. Ställer krukorna svalt, +0,5-+6,0 eller ut, tar in i mars/april månadskifte, det gror på några dar. Skolar om en och en, utplanterinsbara första sommaren.
G.Purple-Haze
http://www.odla.nu/album/data/helen/5490_p59731.jpghttp://www.odla.nu/album/data/helen/5490_p59732.jpgG.versicolur
http://www.odla.nu/album/data/helen/5490_p59733.jpghttp://www.odla.nu/album/data/helen/5490_p59734.jpgI år har jag testat med att bara plantera ner fröna direkt jag fick dom.