CITAT (cosmos @ 31-12-2006, 17:51)
CITAT (Reserv @ 30-12-2006, 16:57)
För att spä på jävelskapen än mer så slutar det här året i sorg.

Valpen jag va´upp till Boden och hämtade vart nu på eftermiddagen påkörd hos uppfödaren, hon ville juh att valpen skulle "skolas" in hos mig för att hon fått byta hem så ofta, men hon har inte haft tid av olika orsaker, men efter nyår nu så skulle vi starta.......min signatur passar mig som handen i handsken, lillan fyller 9 år idag och våran lilla valp dog

Reserv..ibland blir man bara så djäkla trött..när man känner att nu har så mycket hänt..kan jag få vila nu..så händer nästa sak från ett helt oväntat håll..och det blir bara så svårt!!
Jag tyckte det var nog med det här vedervärdiga året på på arbetet..såg fram emot att fira nyår på landet med min bästa vän..några dagar av frid..men hon dog i en bilolycka innan jul..25 år av delad sorg och glädje är bara borta!!!
Shit...hon skulle ju alltid finnas där..vi skulle bli gamla tanter tillsammans,,även om männen i våra liv försvann..så skulle vi alltid finnas kvar!!!
Jag har valt att fira nyår ensam.. att använda min lediga tid till att äntligen få börja gråta..för jag vet av erfarenhet att får jag bara sörja så hittar jag sen nytt hopp och ny glädje!
Och förhoppningsvis så blir det ett bättre nytt år!
Åh, jag känner verkligen med dig, det va´juh för ett år sen jag satt med relativt ny sorg här, min sambo sen 35 år som avled efter bröstcancerkomplikationer.

Jag vet hur tom man kan känna sig, hur alla känslorna far runt i kroppen, sorg, saknad, hat, uppgivenhet och så den totala tomheten, att inte längre ha den man delat så mycket med längre. Måste juh gälla två nära vänner lika mycket som ett par

Förra året satt jag här på odla, jag hade fått kontakt med en underbar person som räddade mig ur ett totalt mörker.....den kvällen vart det mycket tårar...så mycket mer vet jag inte, kommer inte ihåg mer än att vi satt hela kvällen och skickade pm fram och tillbaka. Det va´bara ett undantag runt tolvslaget som hon gick till sin familj och jag gick ut på lägda och skrek ut min förtvivlan. Låter kanske lite sjukt......men det hjälpte, och min räddande ängel finns fortfarande och tröstar när jag ställer till det för mig, eller när livet vill jävlas lite till. Hoppas du kan finna lite ro ikväll och kanske just "din" ängel uppenbarar sig, önskar speciellt dig ett gott nytt år, vi får hoppas att livet kan va´skonsammare mot oss nästa år. Kram på dig vännen, du är i mina tankar