CITAT (Chanku @ 05-01-2007, 20:08)
Vad är det för sorts ljus de vill ha? Går det att fixa ljus åt dom på ett snyggt sätt eller är det klumpiga ljusrör som gäller? Tänkte ifall det går att ha en glödlampa i en bordslampa/skrivbordslampa som är riktad mot drivhuset? Jag antar att de inte behöver ljus dygnet runt.
Som det märks så är jag ganska ny på det här, men jag är villig att lära mig

Glödlampa funkar inte det är helt fel ljus men du kan skruva i en sån där lågenergilampa i armaturen istället och då funkar det. Lampan ska placeras ca 1dm ovanför växten. Själv kör jag med såna där skrivbordslampor som det är lysrör i, en sån funkar perfekt till ett litet drivhus.
Dygnet runt vill inte växter ha ljus de vill ha vila varje dygn precis som vi människor, ca 16 timmar ljus vill de ha. (det går utmärkt att använda timer)