Nu under vintern har jag några plantor krukade i plast annars är jag en lerkruksfantast.
Om du måste för utrymmets skull ta och plocka upp plantorna och sätt i mindre krukor.
En regel vid pelargonövervintring är ju svalare man har desto mindre vattnar du.
Om det är riktigt torrt i krukorna och det är en riktig kylperiod, vänta då med vattning tills det blir lite mildare, annars kan man lätt dränka dem. Jag har mina i en ouppvärmd källare med lysrör och tempen går upp och ner lite.
Lerkrukan, som suger upp vatten fungerar som en kylning åt rötterna om sommaren.
Appropå rotsnurr så tycker jag att jag ser det lika ofta i plastkrukor. Hur ser inte växter ut som man köper snabbdrivna på snabbköpet. De står ju uteslutande i plast. Enligt min mening uppstår rotsnurr när växten har för liten kruka.
Med lerkruka är det lättare att ge pelargonerna en rejäl genomvattning utan att riskera att pelargonerna dränks= får för dåligt med luft som enligt mig lätt sker med plast eller glaserad lerkruka.
Och sist men inte minst, de är så vackra. Jag odlar främst för att uppleva skönhet. En vacker kruka framhäver en vacker växt.
Inte tar vi väl på oss gummistövlar till finklänning.
Nåja några nackdelar finns ändå, de är dyra.(men det finns loppis) och de är jobbiga att tvätta vid omplanteringar. Ett heldagsjobb om man har ett par 100.