Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Päronsort, efterlysning!
          Unn
          Inlägg 08-10-2003, 10:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 445
          Medlem sedan:
          09-09-2003
          Medlem nr: 2 288



          För några år sedan efterlyste jag päronsorten Boncretiénne här på forumet utan resultat. Gör det en gång till nu, eftersom det ju tillkommit lite "nytt blod" sedan sist.
          Är det någon som har ett träd av denna gamla sort i sin trädgård vill jag väldigt väldigt _väldigt_ gärna köpa ympkvistar!
          Tror jag har letat överallt, sorten finns inte längre i handeln... sad.gif

          Jag skulle bli SÅÅ glad om nån av er har, eller känner nån som har ett dylikt päronträd (tror de var vanligast i skåne)....

          Unn
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 08-10-2003, 11:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Nordiska Genbankerna kan också ha, http://www.ngb.se/.

          Pomologiska sällskapet som Ingrid nämnde har medlemmar över hela landet. Som medlem är det lättare att komma i kontakt med andra som har ympris av ovanligare sorter.

          Bonhrétien är en gammal och nunmera ovanlig sort!

          Ur pomologin:

          BONCHRÉTIEN

          Synonymer: Bunkakängor, Bunkatiner, Bonke.

          Ursprung: Bonchrétien är ett av de äldsta päronnamnen. Ursprunget är okänt, men man tror sig ha spårat det ända till 1400-talet. Det finns många olika former. I Frankrike har pomologer och andra allt från 1500-talet omnämnt och lovordat både Sommar- och Vinter bonchretién. På 1860-talet förekom enligt Eneroth de s.k. "bonchrétienerna, bunkatinerna och bunkakängorna" i många former i åtskilliga av Stockholms och mellersta Sveriges trädgårdar. Sorten hade även stor betydelse i Gästrikland. Flera träd med en ålder av 100 år och mer påminde redan då om att den var gammal i Sverige.

          Olof Eneroth sökte på olika sätt reda ut sortfrågan hos de då förekommande sorterna eller formerna. Även om han visade dem på fruktutställning i Danmark 1863 eller skickade prov till pomologer i Tyskland, fick han ingen klarhet i sortfrågan. Han kom till slutsatsen att de här odlade sorterna var okända för pomologerna eller att de under odlingen här i landet förändrats så att de inte kunde kännas igen. Eneroth skilde sedan mellan två snarlika former som han senare beskrev: Lundströms bonchrétien och Toppig bonchrétien. Se bild nedan.
          (bonlunds.jpg)

          (bontopp.jpg)



          Nordiska pomologier: O. Eneroth och A. Smirnoff: Handbok i Svensk Pomologi, III, Päron, 1899; E. Kvaale og O. Skard 1958: Norsk Pomologi II (Bonke); A. Nilsson 1989: Våra päron-, plommon- och körsbärssorter.

          Övrig litteratur: M. Duhamel Du Monceau: Traité des arbres frutiers, Tom. III, Paris, 1768; J. Decaisne: Le Jardin frutier du Muséum, Tomes I - IX, Paris 1857 - 1878.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 05:01
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon