Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kramarnas betydelse för hälsan, Hur mycket kramar föräldrar sina barn?
          Christa
          Inlägg 03-02-2007, 09:03
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 778
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 894



          Jag har inga barn själv och är lite nyfiken. Kramar föräldrar sina barn varje dag? Tar man sig tid till att hålla om dem och stimulera lugn och ro systemet på vardagsmorgnarna innan skola och jobb?

          http://www.aftonbladet.se/vss/foraldrar/st...,239030,00.html
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Björken
          Inlägg 03-02-2007, 11:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 135
          Medlem sedan:
          06-04-2005
          Medlem nr: 5 335



          Mina barn är idag vuxna och utflugna sedan flera år tillbaka men helt klart har de under sina år de bodde hemma fått kramar men även minst lika viktigt min tid för att lyssna på varje barn.
          Idag blir det inte kramar lika ofta av förståliga själ, de finns ju inte nära mig för jämnan. Men jag försöker ännu ge varje barn av min tid, där jag verkligen tar mig tid att lyssna på dem och de saker de har att säga och kanske oroar sig över.
          Barnbarnen har kommit och de är lika viktiga för mig och helt klart får de kramar av sin mormor/farmor så mycket jag bara kan och även de försöker jag ge av min tid. Lyssna och förstå och ibland vara en medlande hand mellan föräldrar och barn.

          Men visst finns det barn idag tyvärr som inte får kramar av sina nära och kära, ser det dagligen i mitt jobb mitt bland barn och då får man som vuxen i den världen ge de kramar som någon annan vuxen skulle haft ork att ge dem.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-10-2025, 02:32
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon