CITAT (Leocarpus @ 15-02-2007, 21:04)
CITAT (flaxss @ 15-02-2007, 20:05)
1. tar man frön från fikon som man köper på konsum/mat affärer så blir det inga frukter
2. tar man stickling från en planta som kommer från en konsum fikon så blir det inga frukter
3.tar man fröer eller sticklingar från ett vilt fikon blir det inga frukter
4.köper man ett fikon från en plantskola blir det frukter lika dant tar man sticklingar från denna planta blir det frukter
är frukterna sterila blir det inget alls , rättamig oom jag har fel är inte heller så säker
Nu verkar det nästan omöjligt att föröka fikon

skulle varje fikonplanta vara resultatet av någon gudomlig skapelse eller?
1. Håller med för fröna gror inte.
2. Jo men det måste väl gå. Tar man en stickling från en fikonplanta så är ju den identisk med moderplantan och borde kunna ge frukt.
3. Jo förutsatt att man bor i tropikerna där fikonstekeln finns, för vilda fikon måste korspollineras. Däremot är det dödsdömt försök att odla vilda fikon här i landet.
4. Där säger du emot punkt 2?

det är svårt att förklara
men dom du köper på plantskolor fixar det själva utan insekter , så därför blir fröna samma och stickling som morderplantan .
och 3 ja det går inte odla i sverige vi har inte insekten det är helt rätt
går du in till konsum och köper en fikon och sår fröna så kommer dom fröna av en planta som behöver en insekt som vi inte har i sverige , lika dant tar du en stickling av den samma planta behöver den också en insekt men tar du en stickling av en som fixar det själv kommer även denna stickling fixa det själv .
( sen vet jag inte om alla frukter i affären kommer från sånna som behöver insekter )