--> Felix matte: Sorry, det är nog jag som är knasig,

jag fattar fortfarande inte skillnaden!
En liten detalj till Gossen Ruda som Du hade upptäckt om Du läst tidigare inlägg lite mer noggrannt. Såhär skrev Åsa om ANVÄNDNINGEN av bek. med. klass 2 (som RoundUp blir efter nyår):
CITAT
måste ha ett certifikat för att få köpa medlena + använda dem. För att få ett certifikat måste man gå igenom utbildning och klara ett prov för att få rätt att använda klass 2 medel
Detta har Jordbruksverket, Naturvårdsverket och Kemikalieinspektionen bestämt. Om Du inte tror mig (och Åsa), ring gärna KemI eller kolla deras hemsida.
KemI (som godkänner medlen) begär INTE in uppgifter på vad som händer med restprodukterna (nedbrytningsprodukterna) eller när flera olika rester eller nedbrytningsprodukter finns i samma "giftcocktail". Hörde häromveckan om ett forskningsresultat som visat att låga doser av rester av bekämpningsmedel (bl.a. RU) i insjövatten påverkade ekosystemet så att sjön växte igen fortare än den gjort om det inta varit några bekmed.
Måhända är jag nipprig, men tycker nog att eftersom man (vetenskapen) ännu utforskat så lite om dessa medel och vilken påverkan de får på olika organismer (människan inräknad) så låter jag bli att använda dessa medel.
Med "skapelsens krona" menar jag att vi människor många gånger tror att vi inte är beroende av resten av organismerna på den här planeten. Det skrämmer mig att vi som ändå är odlare, som ju existerar tätt inpå så många olika ekosystem (t.ex. komposten med alla sina nedbrytare, jorden med alla dess organismer (varav endast 5% av arterna är vetenskapligt "upptäckta"), växterna med sin fantastiska förmåga att binda solljuset, insekterna som pollinerar, dammen med grodor, fiskar osv) inte SER detta samband!?!
Vem ska då se det?
Ni som sprutar, vilka bevis på att bek med är giftiga vill ni ha? Att fåglarna tystnar (varför är lärkor 40% vanligare på ekologiska, obesprutade fält)? Att komposten inte innehåller mask (varför tillåts det antimögelmedel som citrusfrukter doppas i innan de skickas till Sverige och som är akut giftigt för daggmaskar)? Att fiskarna dör i vattendragen och sjöarna (se övergödning ovan)? Att vi får allergier och cancer som aldrig förr (det finns vetenskapliga bevis på detta)? Att allt går åt helvete först, för det var ju "bevis" ni ville ha?
MEN DÅ ÄR DET FÖR SENT!!!!!!!
Gud Jul hälsar Helena, dödens trött på allt tjafs och besviken in i märgen. Nu tar jag juluppehåll från odla.nu.