Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Besvärlig biggaråträdsplantering! Eländiga torv, Linda kom i backen!
          Ingrid på Västku...
          Inlägg 13-10-2003, 08:26
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5 498
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 20



          Todeloo,

          I lördags kom biggaråträdet Linda äntligen i backen efter ha väntat sedan i somras.
          Hon fick en ny fin bädd - 1,2 meter X 1,2 meter, upphöjd 69 centimeter - cirka 30 centimeter ä rdet under innan berget tar vid. Jag hoppas det räcker för henne!

          Men när jag skulle ta upp krukan/plasten fick jag en chock. Denna gräsliga torv satt som klistrad runt rötterna, och att bryta upp jordklumpen var helt omöjligt. Så jag tog till Bob Flowerdew's knep som han lärde ut i Kitchen Garden för två nummer sedan, ( Bob är välkänd författare och trädgårdsexpert inom den ekologiska rörelsen)
          och lade hela klumpen i blöt - efter två hinkar så kunde jag bända loss den där torven - och jag fick nästan bort allt. Vilket eländigt media den där torven är!

          Nu tronar Linda i bädden och jag slog ut de två hinkarna på backen - torv -nää tack!
          Hoppas hon inte tog skada av sin torvvistelse innan hon hamnade ur askan i elden :-) barkmull, sand och kodynga är vad som finns i bädden nu! Till våren skall hon ev få lit ehästdynga som plåster på såren,

          Hälsar Ingrid
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ingrid på Västku...
          Inlägg 14-10-2003, 06:17
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5 498
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 20



          Ja Du Cilla - jag ahr också drömt om havtorn och detta var det enda stället - mitt på bergknallen i söderläge med bara en spricka i berget att få ner jord i :-))
          Nu finns där sammalagt sex havtorn . Tre ifårn förra året och tre ifårn i år - så nu skall det passas och ges gödsel - mest för att få upp jorddjupet - några hinkar hästdynga borde få lite pjutt på det - annars är dte magert och väldränerat. I alla fall väldränerat blir det här :-D

          Glada hälsningar ifrån Ingrid
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 09:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon