Plockade upp min amatur från källaren för att kolla lite närmare på den. Dem är ca 130-140 cm lång och kanske 40 cm bred. I den sitter 3 lysrör. Tror ni att denna skulle funka?
En fråga till

måste blommorna stå rakt under den eller kan man ställa några utanför?
Sen en till

känner mig lite nervös över min tanke om källaren, dels eftersom den är lite kall (vilket jag iof kan åtgärda med en fläkt) dels att det rummet som jag har till mitt förfogande i princip saknar dags ljus. Dels att jag måste röja ur ton av skit

för att få plats med ett bord.
Då föddes tanken på att jag skulle köra det i vardagsrummet ändå och riskera att mannen ev kommer hota med skillsmässa

men då har jag lite problem... kan inte hänga upp lysrörsamaturen där. Men har en glasskiva som jag skulle kunna lägga den på. Frågan är ifall det funkar att göra så eller om det måste vara luft mellan ljuset och plantan?

undrar om ni förstår hur jag menar

det blir lite som ett akvarie fast utan sido väggar